Ahoj, plánuju klasický 3 týdenní okruh po parcích na západě USA, bohužel v červenci.  Jelo by nás 5 dospělých. Myslela jsem, že bychom si půjčili 7-místný van, ale ta cena je minimálně dvojnásobná oproti klasickému autu (tím myslím sice 5 místné, ale tu nejvyšší třídu). Cena za van startuje na 35 000 Kč. V Alamu dokonce 60 000 Kč. Chtěla jsem se proto zeptat, má cenu vůbec uvažovat nad 5-místným autem, popř. jakým nebo vzhledem k vzdálenostem, by to bylo neúnosné. Díky   .

USA - auto pro 5

Založil(a) ve fóru Půjčení auta

Ahoj, plánuju klasický 3 týdenní okruh po parcích na západě USA, bohužel v červenci.  Jelo by nás 5 dospělých. Myslela jsem, že bychom si půjčili 7-místný van, ale ta cena je minimálně dvojnásobná oproti klasickému autu (tím myslím sice 5 místné, ale tu nejvyšší třídu). Cena za van startuje na 35 000 Kč. V Alamu dokonce 60 000 Kč. Chtěla jsem se proto zeptat, má cenu vůbec uvažovat nad 5-místným autem, popř. jakým nebo vzhledem k vzdálenostem, by to bylo neúnosné. Díky 

0

Keď sme si v Colorade alebo Utahu požičiavali auto, vždy som pýtal najmenšie auto, aké majú a zakaždým to bolo Dodge Grand Caravan (3 rady sedačiek) :) Cena bola za klasické auto, nejaká stredná trieda ale mal som dojem, že tam požičovne reálne také autá nemajú.

0 Citovat

Jestli vám nevadí sedět 3 lidi vedle sebe ve větším SUV a nebudete mít každý velký kufr (i když i to by se do většího vešlo), půjčte si velké SUV. Sestra si to na JZ USA pro 5 lidí půjčila (1 z nich menší dítě). 3 štíhlejší se dozadu vejdou asi pohodlně, třeba do Fordu Explorer. Velká SUV jsou v USA běžná auta. Některá SUV mají 3 řady sedaček, ale při využití jednoho zadního sedadla by se tam asi nevešla zavazadla (nebo by byl ten vzadu zavazadly obložený).

Na to, že vám dají Dodge Grand Caravan při objednávce nejmenšího bych se nespoléhal. Já byl v USA už před 11 lety, ale při všech 3 půjčeních jsem měl běžný sedan, jaký jsem si objednal. Potkal jsem i lidi, co měli půjčený Yaris 1,3 l s automatem a nebyli z toho nadšení ani ve dvou.

0 Citovat

Dost bude záležet na kufrech. Do full-size sedanu se s obtížemi vlezou 4 větší kufry. Komfort na zadní sedačce je věc druhá. Pokud si půjčíte velké SUV, tak místa bude dost.

0 Citovat

Odbavené kufry max. 2 a asi 3 příručáky.

0 Citovat

Jen takový tip, ale co zkusit tohle? https://www.wickedcampers.ca/cam...ervan.html A máte to i s ubytkem ;)

My jsme si takhle přes Wickedcampers pár let zpátky půjčili dodávku (pravda, byli jsme jen 2) a projeli jsme úžasnou trasu snad 8000 km z Vancouveru přes Banff a Jasper, pak do států přes Yellowstone až po Arches, pak směrem na zápas do SF a zpátky nahoru do Vancouveru. Van je sice dražší než auto, ale ušetříte strašnou kupu peněz za ubytování (platí se třeba jen 20 USD za noc a místo v kempu). A kdyby něco, můžete nehledě na auto sem tam přenocovat i pohodlněji v hotelu, pokud byste chtěli. ;) Kdyby tě to zaujalo, můžu dohledat přesné náklady.

0 Citovat

Proky napsal(a):

Jen takový tip, ale co zkusit tohle? https://www.wickedcampers.ca/cam...ervan.html A máte to i s ubytkem ;)

My jsme si takhle přes Wickedcampers pár let zpátky půjčili dodávku (pravda, byli jsme jen 2) a projeli jsme úžasnou trasu snad 8000 km z Vancouveru přes Banff a Jasper, pak do států přes Yellowstone až po Arches, pak směrem na zápas do SF a zpátky nahoru do Vancouveru. Van je sice dražší než auto, ale ušetříte strašnou kupu peněz za ubytování (platí se třeba jen 20 USD za noc a místo v kempu). A kdyby něco, můžete nehledě na auto sem tam přenocovat i pohodlněji v hotelu, pokud byste chtěli. ;) Kdyby tě to zaujalo, můžu dohledat přesné náklady.

Děkuji za tip. Vypadá to zajímavě,  ale bereme s sebou i rodiče, tak by tohle asi už nebylo pro ně  :)

0 Citovat

Spaní v 5 lidech ve střešním stanu o ploše 2,4 x 1,93 m by byla pro většinu lidí asi noční můra, ale dá se postavit i další vlastní stan vedle (cena za místo v kempu v NP je stejná i pro 5 lidí ve více stanech). Samozřejmě pokud rodiče nejsou zvyklí kempovat, není to vhodné a je lepší SUV, což bude mnohem pohodlnější jízda než se starou dodávkou.

0 Citovat

Libor_S napsal(a):

Spaní v 5 lidech ve střešním stanu o ploše 2,4 x 1,93 m by byla pro většinu lidí asi noční můra, ale dá se postavit i další vlastní stan vedle (cena za místo v kempu v NP je stejná i pro 5 lidí ve více stanech). Samozřejmě pokud rodiče nejsou zvyklí kempovat, není to vhodné a je lepší SUV, což bude mnohem pohodlnější jízda než se starou dodávkou.


Již to nyní omezují, počty stanů/OA/RV jsou v závilosti na NP.  Nejčastěji 2 stany a 2 OA, nebo 1 RV + 1 OA.
0 Citovat

Jednoznačně doporučuji Chrysler Grand Voyager /Dodge Caravan. Momentálně mi to ukázalo za 21 dní v červenci přes Hotwire 1009 dol, což je o cca   12000 kč  mín než píšete.  Bohužel ale při nezrušitelné platbě hned a od nerenomované půjčovny ACE, NU,  a bez dalších připojištěních /ty si nikdy nebereme/. Ale ještě zbývá dost času, ceny se pořád mění. My ted letíme v květnu, na 11 dní, cena za  Grand Caravan  se pohybovala cca 750 dol a najednou spadla na 424, což jsem rezervoval. Bylo to Alamo přes Hotwire. Pak ještě během času se cena  asi 2 x opět k této nižší ceně vrátila. Chce to nejlépe  každý den sledovat. Nejlevnější zrušitelné je za 1163 dol od ACE , 1610 od Sixt.

0 Citovat

Dost bude záležet na kufrech. Do full-size sedanu se s obtížemi vlezou 4 větší kufry. Komfort na zadní sedačce je věc druhá. Pokud si půjčíte velké SUV, tak místa bude dost.

Po velkých SUV bude vzhledem k módnosti těchto aut asi větší poptávka než po minivanech, které jsou shledávány jako nedostatečně "mužná". 

Chtěla jsem se proto zeptat, má cenu vůbec uvažovat nad 5-místným autem, popř. jakým nebo vzhledem k vzdálenostem, by to bylo neúnosné. Díky

Podle mého názoru nemá.Pokud má být cesta přijemná, tak bych kompromisy v pohodlí nedělal. A už vůbec bych nedal na hloupé rady typu, půjčte si economy a dostanete van. Spoléhat na to je pitomost, která se může vymstít a budete v pěti jezdit 3 týdny ve Focusu.

Napište od kdy do kdy chcete jet a místo vypůjčení popř. vrácení. Já na náhodné tři týdny v červenci vidím ceny kolem 1300 EUR za van jak z LAX tak SFO


0 Citovat

JSLIWKA napsal(a):

Jednoznačně doporučuji Chrysler Grand Voyager /Dodge Caravan. Momentálně mi to ukázalo za 21 dní v červenci přes Hotwire 1009 dol, 

Na hotwire je cena bez pojištění.


0 Citovat

Petr76 napsal(a):

Po velkých SUV bude vzhledem k módnosti těchto aut asi větší poptávka než po minivanech, které jsou shledávány jako nedostatečně "mužná". 

Větší poptávka je právě výhoda, protože bude i větší nabídka. Podstatný je poměr poptávky k nabídce, pokud by poptávka měla nějak ovlivnit ceny. I kdyby si objednali menší auto a měli ho tam, nemusí to znamenat ježdění v malém. Půjčovna na požádání za příplatek nabídne větší (to se stalo i sestře).

Koukal jsem na Alamo a ceny větších SUV jsou vyšší, ale při zběžném pohledu na rentalcars mi to ukázalo v LAX Ford Edge za 21400 Kč na 3 týdny v červenci u Budget s pojištěním. Ford Edge není zrovna největší SUV, ale má délku 4,8 m, šířku 1,93 m a objem kufru 1100 l (po strop). Podstatná je šířka interiéru na zadních sedadlech, která je 153,5 cm v ramenou a 146 cm v bocích. Pro porovnání Škoda Superb má šířku na zadních sedadlech (udává se min. a max. rozměr) 132 - 149 cm a Kodiaq 131 - 151 cm. Za podobné ceny je i Hyundai Santa Fe, který má šířku na zadních sedadlech 137 - 153 cm.

0 Citovat

Libor_S napsal(a): Větší poptávka je právě výhoda, protože bude i větší nabídka.

Větší nabídka čeho? Modelů aut? Levnějších cen? 

Nechci tě za každou cenu brát za slovo, ale podívej se na prostor na zadních sedadlech u Fordu Edge (byť mám pocit, že Alamo Fordy zrovna moc nekupuje):

https://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_...peg?fl=cro,0,21,1280,720%7Cres,1024,,1%7Cwebp,75

vs. Dodge Grand Caravan:

https://www.fcausdriveability.co...-specs.jpg

a porovnej komfort a místo pro nohy toho pátého cestujícího, respektive i třetího a čtvrtého, kteří mají pro sebe vlastní křeslo s područkami.


0 Citovat

Petr76 napsal(a):

Po velkých SUV bude vzhledem k módnosti těchto aut asi větší poptávka než po minivanech, které jsou shledávány jako nedostatečně "mužná". 

Ještě něco dodám. Vím, že nesnášíš SUV, ale pleteš se v tom shledávání "mužnými". V Evropě jsou SUV v oblibě hodně i u žen:

https://www.zenavaute.cz/obliba-...ale-roste/

"Podle průzkumu Nissanu chtějí SUV řídit hlavně ženy" https://www.garaz.cz/clanek/moda...w-21001456

Pro Američany jsou dostatečně mužné jen velké pick-upy, o čemž svědčí 3 loni (a podobné je to dlouhodobě) nejprodávanější auta: Ford F-Series, Dodge Ram a Chevrolet Silverado: https://www.motor1.com/features/...9/4635573/

0 Citovat

Petr76 napsal(a):

Větší nabídka čeho? Modelů aut? Levnějších cen? 

Nechci tě za každou cenu brát za slovo, ale podívej se na prostor na zadních sedadlech u Fordu Edge (byť mám pocit, že Alamo Fordy zrovna moc nekupuje):

https://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_...peg?fl=cro,0,21,1280,720%7Cres,1024,,1%7Cwebp,75

vs. Dodge Grand Caravan:

https://www.fcausdriveability.co...-specs.jpg

a porovnej komfort a místo pro nohy toho pátého cestujícího, respektive i třetího a čtvrtého, kteří mají pro sebe vlastní křeslo s područkami.


Větší nabídka ve smyslu celkového počtu aut. Logicky pokud je po nich větší poptávka. Dost možná je i větší nabídka modelů, ale to není podstatné. Ford Edge jsem psal u Budget. Tazatelce jde hodně o cenu a tvůj návrh s cenou 1300 EUR jí asi nevyhovuje. Když bude její prioritou super komfort, může jí zajímat ten Dodge. Ford Edge má délku pro nohy na zadních sedadlech 103 cm, což musí každému stačit:

https://media.ford.com/content/d...9-edge.pdf

Ostatně loni jsem jel v Portugalsku na zadním sedadle malinké Toyoty Aygo a se svými 184 cm jsem se tam překvapivě v pohodě vešel (to je jen 4-místné, ale jde o podélný rozměr mezi sedadly).
0 Citovat

Libor_S napsal(a): Ještě něco dodám. Vím, že nesnášíš SUV, ale pleteš se v tom shledávání "mužnými".

Jdeš na to ze špatného konce, minivany jsou stigmatizované proto, že typická americká "soccer mom" vozí děcka právě v minivanu. 

O co jde tazatelce především si netroufám soudit. Zkus pochopit, že 5. sedadlo - a je jedno jestli v normálním autě nebo SUV - není plnohodnotné a omezuje cestovní komfort všech tří cestujících. Bez ohledu na nějaké papírové hodnoty.

0 Citovat

Nevím, proč by měly být minivany stigmatizované kvůli tomu, kdo je dříve často používal v USA (dnes už kupují mámy místo nich spíš SUV, jak se píše v tom článku výše). Ani jsem to nevěděl a i kdybych věděl, nijak by to můj názor na ně neovlivnilo, ale prostě se mi nikdy designově nelíbily (zvlášť ty americké krámy). SUV jsou obvykle mnohem hezčí a to je jeden z hlavních důvodů jejich rostoucí obliby (mně se líbily už od prvních modelů koncem 90. let, kdy většina lidí slovo SUV neznala).

Z dotazu plyne, že se jim nechce platit tolik a uvažují o 5-místném, ale neví, jaké by případně bylo vhodné. Můžou si sednout 3 vedle sebe na sedací soupravu a změřit, kolik cm jim je ještě přijatelné, aby se moc nemačkali. V Norsku jsme zvládli v 5 lidech i jízdu ve Fordu Focus kombi (šířka vzadu max. 146 cm) a komfort byl špatný, ale byli to mladší štíhlí lidi (já řídil) a jen týden. On ten komfort vzadu v Dodge Grand Caravan není nic extra viz tento článek: "Sezení pro dospělé v zadních řadách ale není příliš pohodlné, protože kvůli systému Stow´n´Go jsou sedáky ukotveny nízko u podlahy a zakloněné, aby se snadno skládaly do podlahy." https://www.tipcars.com/magazin/...a-pul.html

0 Citovat

O design přece vůbec nejde, ale o pohodlí a cenu. Voyager si půjčujeme skoro vždy a myslím, že pro 5 lidí je naprosto ideální. Jeli jsme v 5 několikrát, v 6 asi dvakrát - to je hrana, pak je skoro problém se zavazadly. Jednou jsme jeli ve 4 ve ve velkém pohodlném  americkém autě, co mají policajti a taxíky /bohužel mi ted vypadla pamět, jak se jmenuje/ a od té doby i pro 4 doporučuji Voyager. Považuji za nutnost hned po příletu koupit polystyrénový /nebo lepší a dražší plastový/ termobox na pití a jídlo. Ten se krásně nechá  dát  ve Voyageru do uličky, v osobáku v 5 lidech by už nebylo kam ho dát. Před 25 lety jsme při naší první cestě jeli ve starém modelu Voyageru dokonce v 7 lidech, to bylo hodně drsné, na zavazadla jsme museli mít přívěs.

0 Citovat

Hertz ma v mnohych hlavnych letiskach tzv. Ultimate choice. Vyberas si z aut zaparkovanych a je to zmes vsetkeho. Naposledy som mal full size sedan a skoncil som s 4Runner-om. Zalezi od aktualnej situacie, ale videl som velmi vela Yukon XL a Tahoe. Skusil by som to aj tymto smerom.

0 Citovat

V Itálii se poskládá celá familia do Fiatu 500 a v USA je té jejich family i Chevy Suburban malý...

0 Citovat

JSLIWKA napsal(a):

O design přece vůbec nejde, ale o pohodlí a cenu.

Jasně že v tomto případě nejde o design. To jsem psal jen kvůli narážkám na narůstající oblibu SUV oproti minivanům, kterou Petr76 nemůže přenést přes srdce.
0 Citovat

shady napsal(a):

Hertz ma v mnohych hlavnych letiskach tzv. Ultimate choice. Vyberas si z aut zaparkovanych a je to zmes vsetkeho. Naposledy som mal full size sedan a skoncil som s 4Runner-om. Zalezi od aktualnej situacie, ale videl som velmi vela Yukon XL a Tahoe. Skusil by som to aj tymto smerom.

GMC Yukon XL Denali nebo Chevrolet Tahoe mají 3 řady sedadel (a lépe by se vešli ve třech i do 2. řady díky šířce 165 cm v ramenou), ale vyšlo by to  přes tu Ultimate choice levněji než minivan? Je třeba počítat i s vyšší spotřebou jejich 6,2- či 5,3-litrových 8-válců oproti 3,6 l V6 u minivanu.

0 Citovat

Kazdy ma asi jine rozpoctove limity atd. Nicmene kdyz tu cenu auta vydelim poctem lidi a poctem dni, vetsinou se shodneme na tom, ze se vetsi auto nebo dve auta vyplati, nez se mackat napr. v petimistnem sedanu v peti.


Ono to zni jako strasnej rozdil sedan za 20k versus minivan za 35k - beru ceny z prvniho postu. Ale deleno 5 jsou to 4k versus 7k na osobu a deleno poctem dni (3 tydny) je to 190 Kc za sedan a 333 Kc za minivan za osobu a den. Tj 143Kc za den, kdy budu sedet pohodlne, vic si to uziju a zbyde mi vic energie na aktivity mimo auto. To radsi uswetrim nejak jinak
0 Citovat

Hledal bych u Alama Chevy Suburban. Beru si ho pravidelně a cena za tři týdny se dá dostat v akci za 22-25k. 


Pravidelně znamená třikrát za rok a půl. Jinak beru Mustanga, klasiku. 

0